Jó keresztényként és a világ polgáraiként szeretnénk vigyázni a teremtés ajándékára, amelyet Istentől kaptunk. Jól akarjuk kezelni az örökséget, amelyet utódainkra hagyunk.

Ferenc pápa vezetése és a teremtésről való gondoskodás hosszú története nyomán a Laudato si’ mozgalom 52 lehetőséget talált ki, hogy Te, családod és közösséged idén imádkozzon és cselekedjen a teremtett világért.

Természetesen szívesen látjuk, ha új akciókkal állsz elő, vagy új változatokat dolgozol ki az itt javasoltakból. A Szentlélek adja nekünk kreativitását a közjó érdekében! Egyébként nem lenne rossz, ha minden hetet egy Istenhez intézett rövid könyörgéssel kezdenénk, hogy ezeket az akciókat örömmel teljesítsük, és hogy azok jó gyümölcsöt teremjenek.

1. Kezdjük a Laudato si’ enciklika megismerésével.

Ha még nem olvastad, kezdd el apránként megismerni, vagy olvasd újra, és tanulj belőle új árnyalatokat. Lehetőleg csoportban olvasd.

2.Vegyél részt vagy hozz létre egy Laudato si’ kört

Ha már találtál olyan testvéreket, akiknek a miénkkel azonos az érzékenységük és megérintette őket az ökológiai megtérésre való felhívás, akkor légy aktív, szervezz egy kört, és hívj meg még több tagot a közösségedből.

Elizabeth Baquita Bosco Ximenes of Timor Leste cares for creation

3. Legyél Laudato si’ animátor és tudj meg többet róluk.

Ha már részt veszel a Laudato si’ mozgalomban, és szeretnél vezető, hasznos szolgája lenni Isten országának ezen a téren, akkor használd a képességeidet, képezd magad, és kínálj képzést sokaknak a környezetedben.

 Laudato si’ animátor akarok lenni!

4. Vásárolj friss élelmiszert a helyi piacon

A változást kezdd a napi élelmiszer-vásárlásaidnál és étkezéseidnél. Ha friss, szezonális élelmiszereket vásárolsz, egészségesebben fogsz étkezni, elkerülöd az adalékanyagokat és a nagy hűtőkben való tárolást. Ha helyi élelmiszert vásárolsz, elkerülöd a költséges és környezetszennyező szállítást és csomagolást, és honfitársaidat is foglalkoztatod.

5. Takaríts meg papírt, ha mindkét oldalát használod.

Vigyázz az erdőkre, ne pazarolj, minél több papírt hasznosíts újra, és csak a szükségeset nyomtasd ki.

6. Szervezz kampányt a közterületek zöldfelületeinek tisztítására és gondozására.

Lakóhelyed barátságosabbá tételéért a környék lakosaival közösen tevékenykedhetsz az utcákon, parkokban, elhagyatott telkeken vagy folyópartokon… Kérheted az önkormányzatot, hogy több autómentes parkot és gyalogos zónát alakítsanak ki a városodban. Próbáljatok meg létrehozni és gondozni egy Laudato si’ közösségi kertet.

7. Vegyél részt a havi Laudato si’ globális imán.

Aktivitásunk nem hanyagolhatja el a hit és a belső élet megosztását. Minden hónapban imádkozzunk Istenhez a teremtett világért sok más országból és kultúrából származó embertársunkkal együtt.

 A spanyol nyelvű csapat által szervezett legújabb imaösszejövetel felfedezése.

care for creation by using ecological and biodegradable products.

8. Takarítsd a házat, az iskolát vagy a plébániát környezetbarát és biológiailag lebomló termékekkel.

Vigyázzunk a légkörre és az egészségünkre azáltal, hogy kerüljük az ózont lebontó, a levegőt szennyező és a légzőrendszerünket károsító vegyi anyagokat.

9. Az esőerdők megőrzése

Ismerd meg, hallgasd meg és támogasd a bennük élőket, különösen az őslakosokat. Kerüld el az erdőirtást (ne fogyasszátok azokat a termékeket, amelyek ezt okozzák), működj együtt online az erdőket védő csoportokkal, valamint az ott élő és tevékenykedő egyházi szervezetekkel.

Read more: ‘The Lord’s creation is not for sale

10. Csak a szükséges ruhákat vásárold meg

Próbáld megismerni az eredetét is, próbáld elkerülni a távoli országokban folyó gyermekmunkát, a festékekben rejlő környezetszennyező anyagokat és a sok hulladékot. Adhatsz kézzel készített vagy saját magad által készített ruhákat is. Tanulj meg varrni készítsd és javítsd a saját ruháidat és ne dobd ki őket azonnal, vásárolj ruhákat szolidaritásból és használtruha-boltokban. Kerüld az állati bőrből készült ruhákat, ha tudod.

11. Autómegosztás

Vigyázzunk a mobilitásunkra, hogy a helyváltoztatásaink ne károsítsák a légkört (a CO2 koncentrációja 417 ppm, és 350 ppm-nek kellene lennie). Kollégáiddal és partnereiddel próbálj meg olyan változásokat és közlekedési módokat kialakítani, amelyek csökkentik az egy utassal közlekedő járművek használatát.

12. Próbálj meg annyi idő alatt zuhanyozni, ameddig a kedvenc zeneszámod tart.

Légy kreatív, hogy a víztakarékosság ne nyűg legyen, hanem támogató játék. Kérd meg barátaidat vagy gyermekeidet, hogy vegyenek részt az ilyen kihívásokban.

13. Takaríts meg villamos energiát otthon

Légy óvatos a fogyasztási szokásaidban és próbálj meg a tetőn vagy a földeden megújuló energiát termelni.

14. Ültess fát

Az erkélyen, az iskolában vagy a plébánián. Ismerd meg az életciklusát. Aztán ültessétek el a gyerekekkel együtt: szervezzetek fásítás napot, és egész évben látogassátok az ültetvényt, öntözzétek és ápoljátok, adjatok szeretetet minden egyes növénynek. Tanulják meg, hogyan kell rendszeresen és hosszú távon gondoskodni róluk.

Zenehallgatás a holisztikus ökológiáért

15. Használd többet a tömegközlekedést

Követeljünk olyan közpolitikát, amely biztosítja a fenntartható és ingyenes közlekedést, és jól kiszolgálja a város perifériáit. Írhatsz levelet a sajtónak is, vagy szervezhetsz vitát a szomszédok között.

16. Víztakarékosság a WC-öblítő rendszerben

Használd a dupla öblítő gombos WC tartály kis gombját vagy csökkentsd a tartály térfogatát szilárd tárgyakkal. A zuhanyból származó kezdeti hideg vizet is lehet gyűjteni és WC öblítésre használni.

17. A jó civilek és köztisztviselők megbecsülése

Encourage them. Recognize their good work, their vocation of service to the common good. Write a thank you note online or in your local Bátorítsátok őket, ismerjétek el jó munkájukat, a közjó szolgálatára való hivatásukat. Írjunk köszönetet az újságokban azoknak, akiket nap mint nap látunk becsületesen dolgozni a munkájukban, vigyázva arra, ami mindannyiunké. Vegyünk részt velük közösen a szentmisén a plébánián, alapítsunk helyi díjat, hogy bátorítsuk őket.

18. Minden este húzd ki a nem használt elektromos készülékeket.

Takarékoskodj az elektromos energiával, és használd racionálisan az összes technológiai eszközödet (azokat is, amelyek újratöltenek vagy akkumulátorokat használnak, amelyek szinte mindig nagyon környezetszennyezőek).

19. Fogyassz több, minősített ökológiai mezőgazdaságból és állattenyésztésből származó terméket.

Tanuld meg megkülönböztetni az ezeket jelző pecséteket, ismerd meg a helyi termékek fajtáit, hasonlítsd össze az ízeket és a minőséget. Találkozz néhány termelővel a régiódban, és beszélj a hagyományos magvak megőrzéséről is. Egy városi kertben vagy a saját erkélyeden vagy telkeden is termeszthetsz némi élelmiszert.

20. A bioklimatikus építészet megismerése

A bioklimatikus épületek tervezésük és építésük során nem pazarolják az anyagokat és az energiát és egészségesek a bennük élők számára. Javasold az illetékeseknek, hogy az új középületek és egyházi épületek legyenek bioklimatikusak (vagy legalább energiatakarékosak).

21. Írd alá a teremtésvédelmi petíciót

Az „Egészséges bolygó, egészséges emberek” lehetőséget nyújt arra, hogy csatlakozz az általános online petíciókhoz konkrét kérdésekben, ismerve a közvélemény hatalmát azok felett, akik a környezetet és annak lakóit érintő döntéseket hoznak. Saját kis helyi kampányokat is létrehozhatunk.

care for creation by praying

Photo by Vanesa Guerrero

22. Imádkozz és kötelezd el magad a világbékéért

Együtt kérjük az Urat, hogy tegyen minket a béke művelőivé és, hogy csökkenjenek a katonai kiadások, hogy ezeket az erőket és pénzeszközöket a károsodott ökoszisztémák helyreállítására és a legszegényebbek méltó életének megteremtésére fordíthassuk.

23. Beszéljük meg étkezési szokásainkat

Ezen a héten a különböző étkezéseken és vacsorákon beszélgessetek a családdal az ételeitekről, szokásaitokról, vétkeitekről és a szükséges változtatásokról. Szervezzünk vitát barátai körünkbén és a plébánián. Próbáljuk meg helyettesíteni egyes húsételeket hüvelyesekkel.

24. Csökkentsük a műanyag hulladékot

Kerüld a túlzott csomagolást, a műanyag zacskókat és az egyszer használatos zacskókat vásárláskor; vidd magaddal a bevásárlókocsit vagy a táskát, amikor vásárolni mész; mindig kerüld a nem újrahasznosított és a tengerbe kerülő műanyagokat; ne vegyél túl sok műanyag játékot a gyerekeknek.

care for creation through your way of life25. Figyelj a naptárra

A keresztényeknek megvannak a liturgikus ünnepeink, de csatlakozhatunk és terjeszthetjük a teremtés számára kedvező globális eseményeket is, mint például a Föld Napja (április 22.), a Környezetvédelmi Nap (június 5.). Csatlakozzunk más vallású emberekhez a bolygónk megmentéséért folytatott közös küzdelemben. Jelöld be ezeket a fontos dátumokat a naptáradban, és szervezz aznapra egy eseményt a plébániáján vagy iskoládban.

26. Kerékpározz a klímáért

Hozd rendbe a kerékpárod, és tekerj vele a városban. A családban beszéljétek meg ezt a kérdést, és írjatok együtt a polgármesternek a szükséges kerékpársávokról. A forgalomban tartsd tiszteletben a kerékpárosokat és a közlekedési szabályokat a balesetek elkerülése érdekében.

Read more: Ride 4 Creation pedals online in Laudato Si’ Week

27. A vidéki területek lakosainak gondozása

A kis falvak elnéptelenedésének elkerülése érdekében az iskolával és a plébánia karitászával együtt gondolkodjunk el azon, hogyan lehetne megkönnyíteni a fiatalok és a bevándorlók letelepedését a városokon kívül. Kérjük a hatóságokat, hogy biztosítsanak jó utakat és összeköttetéseket a falvakban és a hegyvidéki területeken.

care for creation by not using plastic

28. Kerüld a műanyag vizes palackokat.

Igyál csapvizet! Győződj meg arról, hogy az a város minden házában biztonságosan fogyasztható, és vidd magaddal a saját fém palackodban. A közüzemi víz általában jó és olcsó (ha pedig nem, akkor igényelni kell). Ezzel a jó szokással elkerüljük az egyszer használatos műanyagokat.

29. Séta a természetben

Élvezd és szemléld azt, ami létrejön, ami él, ami szabad. Ezeken a napokon megismerkedhetsz a területed egyik természeti terével, láthatod, hogyan változik az év során, és elgondolkodhatsz azon, hogyan segíthetünk a megőrzésében.

A hónap Laudato si’ találkozásán való elmélkedéssel kísérd sétádat.

30. Közelebb a Bibliához

Fedezd fel a Teremtő Istent, az Istent, aki gondoskodik rólunk és fenntart minket, az élet Istenét. Próbálj utánanézni, hányszor említi a Szentírás a természeti elemeket, a mezőgazdaságot, az állatokat és a növényeket, a csillagokat. Emlékezz a katekézisben vagy az imádságos pillanatokban azokra az idézetekre, amelyeket Jézus Krisztus a vidéki életről mondott (pásztorkodás, füves pázsit, madarak és liliomok…). Keresd és ismerd meg azokat a zsoltárokat, amelyek a teremtésről szólnak. A szentek is sokat írtak erről. Olvasd fel a gyerekeknek Assisi Szent Ferenc Naphimnuszát.

WATCH: Catholic Church and climate change: Why Catholics care about climate change

31. Értékeljük a tiszta vizet

Ne pazarolj otthon: zárd el a csapot, ha nem használod (pl. fogmosás, szappanozás, főzés), szerelj fel áramláscsökkentő berendezéseket, és tartsd szivárgásmentesen a csöveket. Szerevezzetek csoportos kirándulást a településeteket ellátó forrásokhoz, ismerjétek meg a  vízkörforgást.

32. Egyél jó halat

Keress olyan kereskedőket a piacon, akik fenntartható és minősített gazdaságból származó halat árulnak. Jobb, ha a hal nem vonóhálós halászatból származik. Kérdezd meg a kereskedőket az általuk eladott termékek eredetéről (a halászat nyomon követhetősége). Menj ki a tengerpartra, és találkozz a kézműves halászokkal és halászeszközeikkel, segíts nekik a tenger tisztán tartásában: szervezz kirándulást a tengerpartra, a világítótoronyhoz vagy a kikötőbe, és hagyjátok azokat tisztábban, mint ahogy találtátok.

WATCH: Laudato Si’ Week in 60 seconds

33. Vásárolj hatékony és tartós készülékeket

Használj rajtuk energiatakarékos öko programokat, és csak akkor használd őket, amikor tele vannak. A mosogatógép megfelelő használatával több vizet takaríts meg, mint a kézi mosogatással. A programozott elavulás a rossz kereskedők trükkje, hogy minél rövidebb idő után le kelljen cseréled a berendezéseket, válassz jól a vásárláskor.

WATCH: The most important thing you can do to fight climate change: talk about it

34. Több távmunka

Ha a munkahelyed lehetővé teszi, kérd meg a céged, hogy a hét néhány napján otthonról végezhess távmunkát, hogy elkerüld a környezetszennyező helyváltoztatást, és jobban össze tudd egyeztetni az időbeosztásodat a családi igényekkel.

Read & pray: 6 prayer intentions for the climate crisis

care for creation by praying

35. Használj energiatakarékos izzókat

Havonta cseréld le a világítást a ház egy szobájában LED-re. Aztán segíthetsz ezzel a szomszédaidnak, és javasolhatod a plébániádnak.

More ways to care for creation

36. Együttműködés másokkal egy testvéri hálózatban

Ismerkedj meg, egyeztess és vegyél részt átfogó ökológiával kapcsolatos közös ügyekben olyan emberekkel, akik esetleg távolabb állnak az egyházi környezettől (civil szervezetek, környezetvédelmi és fogyasztói csoportok, fenntartható fejlődési célok támogatói stb…).

WATCH: What is the Season of Creation?

 

37. A fenntartható egyházközségek előmozdítása

Divest care for creation
Érdeklődj a geotermikus energia iránt egyházi épületeitekkel kapcsolatban. Ismerd meg az új napenergia-technológiák alkalmazhatóságát az iskolák, egyházközségek és otthonok tetői esetében. Az egyházmegyék és egyházi gyülekezetek sok négyzetméternyi tetővel rendelkeznek és minden bizonnyal elektromos energia szükségletük nagy részét önellátó módon fedezhetnék.

Pope Francis encourages you to care for creation

Credit: Mazur – catholicnews.org.uk

38. Többet élni a szabadban

Szervezz egészséges szabadidős tevékenységeket a szabadban városban élő fiatalok és idősek számára, amely segíti a harmonikus együttélésüket.

39. Jobban újrahasznosítani

Válogasd szét és hasznosítsd újra a hulladékot, tanítsd meg erre szomszédaidat is, gondoskodjatok utcai konténerekről. Kérd a hatóságokat, hogy legyenek szigorúak a végleges hulladéklerakással kapcsolatban. Vidéken meg lehet tanulni a szerves hulladék komposztálását és felhasználását a legleromlottabb közterületeken. Városban lehet közösségi komposztálást szervezni, majd a kész komposztot szétosztani a résztvevők között.

40. Séta

A légkör és az egészség megőrzése érdekében a nem túl messze lévő helyekre gyalog menj, autóval csak nélkülözhetetlen esetben közlekedj. Az épületekben használj többet lépcsőt és kevesebbet liftet.

41. Ne vétkezz az élelmiszer pazarlásával

Kerüld el az élelmiszerpazarlást jó szokásokkal és okos vásárlással. Az asztalra csak azt tedd, amit meg is fogsz enni, és mindent egyél meg, amit felszolgálnak neked. Keress szolidaritási hálózatokat és telefonos alkalmazásokat, amelyek segítenek elosztani a megmaradt élelmiszert. Tanuld meg kreatív módon felhasználni a maradékot. Ne vásárolj többet a szükségesnél, és használd ki jobban a kamrát.

42. Innovatív fenntartható ruházati divat

Saját kézzel készíts ruhákat, megkérve az idősebbeket, hogy tanítsanak meg kötni vagy más technikákat. Hozz létre egy csoportot a barátaiddal, hogy használt ruhákat cseréljetek. Ösztönözd a ruhák, bútorok és háztartási cikkek egyházközségi bolhapiacát. Hideg időben ne tekerd túl magasra a fűtést, ha van lehetőséged meleg ruhát viselni.

43. Építészeti akadályok megszüntetése

Gondolj a mozgáskorlátozott emberek nehézségeire. Könnyű ezt megtanulni, ha minden héten együtt sétálsz egy ilyen emberrel. Hívjd meg őket a Laudato si’ körökbe, hogy saját képességeiket és élettapasztalataiket kamatoztathassák a csoport javára.

44. Hívd fel a figyelmet a kritikus fogyasztásra

A gyülekezetekben is tanuljunk meg szolidáris, tudatos fogyasztókká válni, tanítsd meg testvéreidet arra, hogy mindennapi vásárlási döntéseink sokat számítanak a bolygónak.

45. Élj a fényben

Természetesen Krisztus a világosság számunkra. De az anyagi dolgokban is jó fényt kell szereznünk: ügyeljünk a napi ritmusunkra, és igyekezzünk a természetes fény óráiban dolgozni, a többiben pedig pihenni. Írj a helyi közigazgatásnak, hogy javítsák a közvilágítást, hogy hatékony és fenntartható legyen. Őrizd meg a fényszennyezés nélküli természeti területeket, hogy élvezhessük a csillagokat és a holdat.

WATCH: Laudato Si’ Dialogue: How to turn climate angst into climate action

46. Szórakozz repülés nélkül

Gondolkodj el azon, hogyan lehetne fenntarthatóbb módon nyaralni a barátaiddal (utazhatnátok együtt vonattal a sokat szennyező repülőgép vagy tengerjáró hajó helyett). Utazz lassan, fedezd fel az ott élők közelségét és bölcsességét.

47. Környezeti nevelés az evangéliumból

A hitoktatás során hívd fel a figyelmet az összes élőlény iránti együttérzésre és a teremtett világ javainak megosztására, a teremtés dicsőítésére, a biológiai sokféleség, a fák, a rovarok és a madarak gondozására ( fészekrakó dobozok kihelyezése számukra).

48. A tisztességes lakhatás előmozdítása

Védjük meg a családokat, és adjunk minden családnak tisztességes első otthont, majd hívjuk fel a figyelmet a Közös Otthonunk a Föld gondozására, amely mindenki otthona.

Madagascar care for creation

49. Csökkentsd a „vízlábnyomodat”

Fogyassz kevesebb húst, mivel annak előállításához sok vizet használnak fel. Öntözd növényeid használt vízzel vagy összegyűjtött esővízzel. Vegyél részt nemzetközi akciócsoportokban, hogy mindenkinek tiszta víz és jó vízelvezetés álljon rendelkezésére.

50. Lelkiismeretesen vegyél részt a helyi közéletben

Érdeklődj jobban a helyi környezetvédelmi politikák iránt, javasolj változtatásokat és támogasd a kreatív kezdeményezéseket, adj hangot a fiataloknak, az eltartottaknak, hogy részesüljenek az idősek bölcsességéből a háztartási ügyek intézésében.

51. Éljük meg a Laudato si’-t a legteljesebb mértékben

Minden évben vegyél részt a Teremtés ünnepén, élvezd, és népszerűsítsd a Laudato si’ cselekvési platformot ezekben az években.
 Fedezd fel a Laudato si’ cselekvési platformot

52. Örömmel ünnepeld az Eucharisztiát

Krisztus él, és azt akarja, hogy mindenki teljes életet éljen. Van ennél ökologikusabb és szeretetteljesebb dolog?