Przez cały trudny rok 2020 byliśmy zjednoczeni jako ludzie nadziei.

Ta jedność trwania jako Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska pomoże nam zjednoczyć się dla Boga i stworzenia, jak nigdy dotąd w 2021 roku, “ponieważ wiemy, że wszystko może się zmienić” (LS 13).

Planując postanowienia noworoczne, pamiętaj o dziesięciu poniższych sposobach doskonalenia się, troszcząc się o Boże stworzenie w nowym roku.

1. Ćwicz więcej

Ten punkt znajduje się na szczycie prawie każdej listy postanowień noworocznych i dobrze łączy się z ochroną środowiska.

Na przykład zamiast jechać samochodem lub autobusem, możesz częściej spacerować lub jeździć na rowerze. Możesz też wybrać się na spacer po lesie lub na wędrówkę, aby pełniej odkrywać Boże stworzenie.

2. Zrzuć na wadze

Kolejne, częste i popularne postanowienie, które można łatwo połączyć z troską o stworzenie.

Powiedzmy, że chcesz zrzucić 5 kilogramów. Możesz zacząć od małych rzeczy, co jest kluczem do budowania trwałego nawyku i chociażby zorganizować sobie „bezmięsne poniedziałki”. Jest to sposób na jedzenie mniejszej ilości mięsa i zwiększenie roli warzyw w diecie  przynajmniej przez jeden dzień w tygodniu.

Nowy nawyk będzie korzystny dla środowiska. Hodowla zwierząt pozostaje jednym z największych czynników przyczyniających się do emisji gazów cieplarnianych powodujących kryzys klimatyczny.

Siostry Miłosierdzia posiadają kilka prostych, bezmięsnych przepisów, które pomogą Ci zacząć.

3. Więcej wolontariatu

Poszukiwanie sposobów by odwdzięczyć się za otrzymane dobro może prowadzić do ważnych zmian w Twojej społeczności oraz w Tobie.

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska to około 750 organizacji członkowskich na całym świecie. Prawdopodobnie jedna z nich znajduje się w Twojej okolicy i z radością przyjmie zaoferowaną pomoc.

Menadżer Programowy GCCM na Afrykę br. Benedict Ayodi świętuje udział w akcji ponownego zalesiania  podczas ekumenicznego Czasu dla  Stworzenia w Kenii, w którym uczestniczyło ponad 240 katolickich organizacji partnerskich.

Przejdź do katalogu organizacji członkowskich GCCM, aby sprawdzić, czy w pobliżu Ciebie znajduje się organizacja członkowska.

Jeśli nie, może warto pomyśleć o wolontariacie online? W miarę trwania pandemii COVID-19 dziesiątki organizacji stały się bardziej kreatywne i elastyczne w swojej pracy.

4. Zyskaj nową umiejętność lub podejmij nowe hobby

Nowe umiejętności i hobby mogą pomóc nam zachować świeżość umysłu.

Uczyń rok 2021 czasem, gdy wreszcie posadzisz ogród, który zamierzałaś/-eś posadzić (bezpłatna inspiracja), lub rokiem, w którym zdecydujesz się kompostować  te stosy resztek żywności, które trafiały na wysypisko, a wyciekający metan – potężny gaz cieplarniany – do atmosfery.

OBEJRZYJ: Dowiedz się od Lauren Turk, założycielki Fera Zero jak kompostować. Fera Zero to firma produkująca oprogramowanie zero-waste (w języku angielskim)

5. Stań się tym, kim Bóg chce, żebyś był/a

To może być najważniejsze postanowienie na Twojej liście.

Bo co jest ważniejsze niż przeżywanie swojego katolickiego  powołania, jakiekolwiek by ono było?

„Życie powołaniem, by być obrońcami dzieła Bożego, jest istotną częścią życia uczciwego, nie zaś czymś opcjonalnym, ani też drugorzędnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego.” (LS 217)

Konkretnym krokiem, jaki możesz podjąć w tym kierunku, jest dołączenie do tysięcy ludzi, którzy zostali Animatorami Laudato si’ –  rzecznikami katolickich działań przeciwdziałających kryzysowi ekologicznemu i klimatycznemu.

Dircia Belo z Timoru Wschodniego, wyspiarskiego kraju Azji Południowo-Wschodniej, była jedną z ponad 4000 osób, które zostały Animatorami Laudato si’ w 2020 roku.

Podczas bezpłatnego, sześciotygodniowego szkolenia, pełni pasji ludzie z całego świata łączą się, aby poznać podstawowe przyczyny kryzysu klimatycznego i główne przesłanie Laudato si’.

Aby ukończyć kurs, Animatorzy będą ćwiczyć kierowanie swoimi społecznościami, podejmując działania na rzecz stworzenia.

Zaangażuj się w pracę na rzecz stworzenia i przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu: już dziś zarejestruj się, aby zostać Animatorem Laudato si’!

6. Staraj się skupić na doświadczaniu relacji z innymi

Wydaje się, że niektóre rzeczy zapisujemy na naszej liście postanowień niemal każdego roku. Chcę się więcej modlić. Albo chcę dołączyć do małej grupy i bardziej świadomie łączyć się z Bogiem.

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska w 2021 r. ułatwi nam wszystkim wspólne kroczenie na naszej ekologicznej drodze nawrócenia.

GCCM opracował całoroczny kalendarz, który zawiera kluczowe dla Ruchu chwile, wspomnienia świętych, którzy zainspirowali naszą podróż oraz tych, którzy oddali swe życie robiąc to, o co Bóg nas wszystkich prosi: troszcząc się i chroniąc stworzenie.

Dostęp do kalendarza można uzyskać na dwa sposoby:

  • Kliknij tutaj, aby pobrać bezpłatny kalendarz (PDF) na styczeń 2021 r.
  • Kliknij tutaj, aby dodać kalendarz GCCM 2021 do swojego kalendarza Google

Pobierz bezpłatny kalendarz już dziś, ponieważ nasz ruch zacznie się regularnie spotykać już z początkiem 2021 roku.

Pierwsze  ogólnoświatowe nabożeństwo modlitewne Laudato si’ ,odbędzie się 15 stycznia, w szóstą rocznicę powstania GCCM.

7. Staraj się skupić na doświadczaniu relacji z innymi

Wydaje się, że niektóre rzeczy zapisujemy na naszej liście postanowień niemal każdego roku. Chcę się więcej modlić. Albo chcę dołączyć do małej grupy i bardziej świadomie łączyć się z Bogiem.

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska w 2021 r. ułatwi nam wszystkim wspólne kroczenie na naszej ekologicznej drodze nawrócenia.

GCCM opracował całoroczny kalendarz, który zawiera kluczowe dla Ruchu chwile, wspomnienia świętych, którzy zainspirowali naszą podróż oraz tych, którzy oddali swe życie robiąc to, o co Bóg nas wszystkich prosi: troszcząc się i chroniąc stworzenie.

Dostęp do kalendarza można uzyskać na dwa sposoby:

  • Kliknij tutaj, aby pobrać bezpłatny kalendarz (PDF) na styczeń 2021 r.
  • Kliknij tutaj, aby dodać kalendarz GCCM 2021 do swojego kalendarza Google

Pobierz bezpłatny kalendarz już dziś, ponieważ nasz ruch zacznie się regularnie spotykać już z początkiem 2021 roku.

Pierwsze ogólnoświatowe nabożeństwo modlitewne Laudato si’ ,odbędzie się 15 stycznia, w szóstą rocznicę powstania GCCM.

Członkowie sieci Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska uczestniczą w niedzielnej modlitwie Anioł Pański wraz z papieżem Franciszkiem w dniu 4 października, podczas której Ojciec Święty podziękował GCCM za pracę w opiece nad naszym wspólnym domem.

8. Spędzaj więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi

Pandemia COVID-19 odizolowała nas od siebie. Dla niektórych rodzin było to bolesne, trudne do opisania słowami, doświadczenie.

Dlatego w 2021 roku, jeśli możesz, staraj się spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli nadal nie możesz spotkać się osobiście w miejscu Twojego zamieszkania, zaplanuj zwykłą rozmowę wideo lub telefoniczną.

Jeśli dzwonisz zimą, to gdy nadejdzie wiosna wykorzystaj czas na rozmowę wideo, aby spotkać się osobiście z innymi, o ile jest to zgodne z lokalnymi przepisami dotyczącymi pandemii COVID-19.

Bardzo potrzebujemy siebie nawzajem i wspólnoty lokalnej społeczności. Znajdź oparcie w swoich bliskich, aby pomogli Ci przetrwać ten trudny czas i miej nadzieję, że sytuacja się zmieni.

“Nadzieja zachęca nas do uznania, że zawsze jest wyjście, że zawsze możemy zmienić kurs, że zawsze możemy coś uczynić dla rozwiązania problemów.” (LS 61)

9. Znajdź czas, aby docenić to, co masz

Ty i cały ruch przynieśliście światu tak dużo nadziei w 2020 roku.

Jasne, wszyscy czasami nie radziliśmy sobie. Zdarza się! Jesteśmy ludźmi robiącymi tyle, ile jest w naszej mocy.

Obejrzyj i przeczytaj: 10 najważniejszych wydarzeń dla Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w 2020 r.

Nawet gdy dążymy do poprawy, wszyscy nadal możemy ćwiczyć pozostawanie w radości i pokoju z tego, co mamy.

Zacznij już dziś: obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się co GCCM osiągnął w tym roku i pozwól, by ogarnęła Cię nadzieję w związku z tym, co możesz zrobić w 2021 roku.

10. Spędzaj więcej czasu kontemplując stworzenie

“Kontemplacja prowadzi do zadziwienia nie tylko z powodu tego, co widzimy, ale także dlatego, że czujemy się integralną częścią tego piękna; czujemy też powołane, by go strzec,” powiedział papież Franciszek

“Stworzenia mają wartość samą w sobie i „odzwierciedlają, każde na swój sposób, jakiś promień nieskończonej mądrości i dobroci Boga” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 339)… Żeby go odkryć, potrzebujemy pogrążenia się w milczeniu, potrzebujemy słuchania i kontemplacji.”

Kontemplacja jest kluczem do głębokiego zrozumienia naszego miejsca w pięknie Bożego stworzenia. Czy myśląc o czasie spędzonym na podziwianiu świata stworzonego kiedykolwiek tego żałowałeś/aś? Prawdopodobnie nie.

W 2021 r. kontempluj ogromny dar, jaki Bóg dał nam w postaci stworzenia.

“Pan życia…On nas nie opuszcza, nie zostawia nas samymi, bo definitywnie zjednoczył się z naszą ziemią, a Jego miłość zawsze prowadzi nas do znalezienia nowych dróg.” (LS 245)