Widok strony internetowej Platformy Działania Laudato Si’.

Rok temu, Papież Franciszek zaprosił wszystkich do świętowania specjalnego Roku Jubileuszowego Laudato Si’. Na zakończenie tego roku, Jego Świątobliwość zachęcił katolików do korzystania z narzędzia, które pomoże globalnej rodzinie katolickiej przejść głęboką przemianę i osiągnąć całkowite zrównoważenie w nadchodzącej dekadzie.

Papież Franciszek wspólnie z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka uruchomił niedawno Platformę Działania Laudato Si’. To narzędzie, opracowane pod przewodnictwem Watykanu, umożliwi instytucjom, wspólnotom i rodzinom katolickim realizowanie idei Laudato Si’.

Oglądaj: Papież Franciszek zaprasza wszystkich katolików do korzystania z Platformy Działania Laudato Si’

“Pielęgnujmy szacunek dla darów Ziemi i stworzenia, zbudujmy styl życia i społeczeństwo oparte na ekologicznym zrównoważeniu. Mamy możliwość przygotowania lepszego jutra dla wszystkich. Z rąk Boga otrzymaliśmy ogród, nie możemy zostawić naszym dzieciom pustyni.” – powiedział papież Franciszek. 

Podczas siedmioletniej podróży, nowa platforma poprowadzi katolików do pełnego wprowadzenia Laudato Si’ w życie. Platforma będzie zawierać Plany Laudato Si’, które pomogą instytucjom, wspólnotom i rodzinom realizować ideę Laudato Si’. Dostępny będzie również przewodnik krok po kroku, dzięki któremu wszyscy będziemy mogli wspólnie budować lepszą przyszłość.

Oficjalna inauguracja Platformy Działania Laudato Si’. (Zdjęcie: Marta Isabel González-Watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka-DSSUI)

Ponadto, Platforma Działania Laudato Si’ będzie oferować wiele materiałów i webinariów, które przybliżą katolikom drogę do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w duchu ekologii integralnej, czyli koncepcji, zgodnie z którą kwestie ekologiczne, kulturowe i społeczne są ze sobą powiązane.

Carolina Bianchini

Carolina Bianchini, animatorka Laudato Si’ we Włoszech, pomogła oficjalnie zainaugurować działalność platformy podczas konferencji prasowej w Watykanie.

“[Platforma Działania] Laudato Si’ pokazuje, że Kościół czyni postępy w budowaniu lepszej przyszłości, do tworzenia której wzywa nas Laudato Si’. Ludzie na całym świecie szukają nadziei, a [platforma] przynosi prawdziwą nadzieję. W Laudato Si’ czytamy: “wiemy, że wszystko może się zmienić”. Nowy projekt Watykanu jest konkretnym znakiem na to, że rzeczy się zmieniają” – powiedziała.

“Ponawiam mój pilny apel złożony w imieniu młodzieży z całego świata i proszę wszystkich w Kościele, aby wykorzystali tę platformę jako okazję do szybkiego zaangażowania się i działania na rzecz naszego wspólnego domu. Razem odniesiemy sukces”.

Kardynał Peter K. A. Turkson

Kardynał Peter K.A. Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Promowania Integralnego Rozwoju Człowieka, powiedział: “Teraz bardziej niż kiedykolwiek nadszedł czas na działanie, na konkretne czyny. Wszyscy możemy się zmienić na rzecz sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości. Musimy przemyśleć istniejące modele i zastosować nowe; musimy odrzucić niestosowne sposoby postępowania i zaangażować się w nową rzeczywistość. Musimy uznać naszą rolę jako obywateli ekologicznych i uczynić świat coraz bardziej zielonym i lepszym miejscem, zdrowszym i stabilnym dla naszego życia.”

S. Sheila Kinsey

Siostra Sheila Kinsey, członkini Sióstr Franciszkanek, Córek Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, powiedziała: “Co za wspaniały czas świętowania…  Papież Franciszek przypomina nam: ‘Wszyscy możemy współpracować jako narzędzia Boga w trosce o stworzenie, każdy ze swoją kulturą i doświadczeniem, swoimi inicjatywami i możliwościami’ (LS 14).”

O. Joshtrom Isaac Kureethadam

Joshtrom Isaac Kureethadam, szef watykańskiego Biura ds. Ekologii i Stworzenia, powiedział: “Marzymy i modlimy się o zapoczątkowanie ‘ruchu oddolnego’, który rzeczywiście mógłby przynieść radykalną zmianę, konieczną ze względu na naglący charakter kryzysu dotykającego nasz wspólny dom… Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć masę krytyczną potrzebną do przemiany społecznej”.

Platforma rozpocznie przyjmowanie Planów Laudato Si’ jeszcze w tym roku, a pełną funkcjonalność, wraz z kompleksową biblioteką materiałów, osiągnie w 2022 roku.